Nedavni prispevek POP TV o udeležbi dveh športnic na olimpijskih igrah v Parizu je izpostavil, da bosta Alžirijo in Tajvan "na olimpijskih igrah v Parizu v ženski boksarski konkurenci zastopali osebi, ki sta biološko moškega spola". Njun DNK-test naj bi namreč, kot navajajo, potrdil prisotnost XY kromosoma, ki je sicer značilen za moške, in povišano raven testosterona. A olimpijski komite, ki je predhodno sporočil, da transspolnim osebam na olimpijskih igrah ne bo dovolil nastopiti v spolni kategoriji, v kateri se šortniki identificirajo, je izvedel spolne teste (pa raje ne komentirajmo, kaj vse je lahko narobe pri tovrstnih testih) ter na njihovi podlagi obema olimpijkama odobril nastop v ženski konkurenci. Ob tem pristavimo še prispevek na zurnal24.si "Moška bosta na olimpijskih igrah pretepala ženske, ogorčeni odzivi" - pri tem je že naslov dovolj poveden, da razumemo stališče avtorja.
Avtorja obeh omenjenih prispevkov sta očitno preprosto sklepala, da gre pri športnicah za transpolni osebi (torej osebi, ki sta bili rojeni v moškem telesu, a se identificirata kot ženski), saj ju je lani, prav na podlagi odkritja XY kromosoma, za "moška" označila boksarska zveza IBA, čepra pojav tega kromosoma še ne pomeni nujno, da sta osebi moškega spola. Prav tako tega nujno ne kaže višja raven hormona testosterona.
Pa dajmo se zgolj za voljo argumenta prestaviti v realnost, v kateri na olimpijskih igrah tudi dejansko transpolna oseba nastopi v kategoriji, v kateri se sama po spolu identificira ... Je to res takšen problem? Ali tiči večji problem v načinu poročanja, ki izraža diskriminacijo in slabo poznavanje zelo občutljive teme?
Pomembno je, da pri razpravi o vključevanju transspolnih športnikov in športnic izhajamo iz znanstvenih ugotovitev, ne pa zgolj iz lastnih ideoloških prepričanj in zavajajočih informacij, ki širijo sovražnost.
V tokratnem komentarju zato izhajam iz znanstvenega vira, ki ga najdeš tukaj.
Razumevanje razlik med spoloma v športu
Razlike med spoloma v telesni pripravljenosti in zmogljivosti so temeljito preučene in dokumentirane. Te razlike se razvijejo med puberteto zaradi hormonskih sprememb, ki vplivajo na mišično maso, telesno sestavo in aerobno kapaciteto. Moški imajo v povprečju več mišične mase in manj maščobnega tkiva, kar jim v povprečju daje določeno prednost v nekaterih športnih disciplinah. Vendar pa te razlike niso enake pri vseh posameznikih in obstaja veliko prekrivanja med sposobnostmi moških in žensk.
Pred puberteto so razlike med dečki in dekleti minimalne. Vendar pa med puberteto moški doživijo znatno povečanje ravni testosterona, kar posledično vodi do večje mišične mase, manjše količine maščobnega tkiva in izboljšane aerobne kapacitete v primerjavi z ženskami. Testosteron ima pomembno vlogo pri razvoju mišične mase in moči. Moški v povprečju pridobijo več mišične mase in imajo nižji odstotek telesne maščobe kot ženske, kar jim omogoča večjo mišično moč in boljšo zmogljivost pri določenih športih. Poleg tega imajo moški večjo kapaciteto za aerobne aktivnosti, saj imajo večjo količino hemoglobina, ki omogoča boljšo oksigenacijo mišic med telesno aktivnostjo.
Kakorkoli, kljub omenjenim povprečnim razlikam med spoloma obstaja veliko prekrivanje med sposobnostmi posameznikov. Razlike med posamezniki, kot so genetika, trening in življenjski slog, igrajo pomembno vlogo pri športni zmogljivosti, kar poudarja, da spol sam po sebi ni edini dejavnik uspešnosti v športu - je zgolj dejavnik, po katerem tradicionalno kategoriziramo. Nekateri posamezniki so genetsko bolj nadarjeni za določene športe, kar je močan argument proti diskriminaciji transspolnih športnikov. Namreč, med vsemi posamezniki - ne glede na spol - obstajajo velike razlike v prirojenih sposobnostih (da ne govorimo o neenakostih, ki so vezane na družbene dejavnike). Skratka, spol sam po sebi zdaleč ni edini dejavnik uspešnosti v športu.
Vpliv hormonske terapije na transspolne športnike
Transspolni posamezniki, ki se odločijo za hormonsko terapijo, doživijo pomembne fiziološke spremembe, ki vplivajo na njihove telesne zmogljivosti. Transspolne ženske, ki jemljejo estrogen in zaviralce testosterona, doživijo zmanjšanje mišične mase in moči, medtem ko se poveča odstotek telesne maščobe. Študije kažejo, da se po približno dveh letih hormonske terapije telesna sestava in aerobna kapaciteta transspolnih žensk približata tistim, ki jih imajo cisspolne ženske. Na primer, transspolne ženske po dveh letih hormonske terapije izgubijo del svoje mišične mase, njihova zmogljivost v aerobnih disciplinah pa se zmanjšuje in postane primerljiva z zmogljivostjo cisspolnih žensk.
Pri transspolnih moških, ki jemljejo testosteron, pride do nasprotnih sprememb. Testosteron spodbuja rast mišične mase in moči ter zmanjšuje telesno maščobo. Transspolni moški pridobijo mišično maso in moč, ki sta primerljivi s cisspolnimi moškimi. Poleg tega se izboljša njihova aerobna kapaciteta, saj se poveča količina hemoglobina in oksigenacija mišic. Te spremembe omogočajo transspolnim moškim, da dosežejo športne zmogljivosti, ki so primerljive z njihovimi cisspolnimi kolegi.
Pomembno je poudariti, da hormonske spremembe zahtevajo čas, da se popolnoma izrazijo, in da se posamezne reakcije na hormonsko terapijo lahko razlikujejo. Študije kažejo, da transspolni športniki po nekaj letih hormonske terapije dosežejo raven telesne pripravljenosti, ki je bolj skladna z njihovim ciljnim spolom, kar zmanjšuje morebitne prednosti, ki bi jih lahko imeli zaradi svojega biološkega spola pred tranzicijo. Vendar pa je raziskav na tem področju še vedno premalo, zato je potrebnih še več študij, da bi bolje razumeli vpliv hormonske terapije na športne zmogljivosti transspolnih posameznikov.
Etika in človekove pravice
Olimpijska listina jasno navaja, da je praksa športa človekova pravica in da mora biti vsakemu posamezniku omogočeno sodelovanje brez diskriminacije. Prepoved transspolnih športnikov na podlagi njihovih kromosomov ne upošteva njihove pravice do enakopravnosti in dostojanstva. Takšna prepoved temelji na poenostavljenih in zastarelih pojmovanjih spola, ki ne upoštevajo kompleksnosti spolne identitete in fizioloških sprememb, ki jih transspolni posamezniki doživijo med hormonsko terapijo. S tem se ustvarja okolje, kjer so transspolni športniki neupravičeno marginalizirani in diskriminirani.
Transspolni športniki, ki so na hormonski terapiji, doživijo pomembne spremembe v telesni sestavi, mišični masi in zmogljivosti, ki se približajo tistim, ki jih imajo njihovi cisspolni sovrstniki. Ignoriranje teh znanstvenih dokazov vodi do nepravičnih in neutemeljenih omejitev, ki temeljijo na predsodkih in neznanju. Za zagotovitev pravičnosti in enakih možnosti za vse športnike je nujno, da se odločitve o njihovi udeležbi v športu sprejemajo na podlagi celovitih in natančnih znanstvenih izsledkov ter v skladu z etičnimi načeli in človekovimi pravicami.
Čeprav ta komentar temelji na znanstvenem viru, vendarle odseva tudi mnenje avtorice in se ne sklada nujno povsem s stališči vseh, ki soustvarjajo portal bigsister.si.
M. L.
Pa a ste vi normalni?! Priporočam zlasti poslušanje Riley Gains in njene izkušnje v plavalnem svetu. Kar se tiče neumnosti, ki jih pišete: do znatnih sprememb na hormonski bazi, pride le pri tistih, ki se tovrstnih hormonskih terapij poslužujejo že v adolescenci (kar je prav tako znanstveno dokazano). Da sta ženska in biološki moški skupaj v boksarskem ringu je nedopustno, kakor tudi vaše stališče, da moški niso že tako ali tako močnejši, ker je to baje odvisno od drugih dejavnikov. Prenehajte s trosenjem takšnih neumnosti, kajti če do zdaj ne razumete vsiljevanja "woke" ideologije, je ne boste nikoli in vam lahko z mirnim srcem rečem, da ste zaostali. In preden me označite za "sovražno" naj povem, da imam velik krog…