Top knjige leta 2024
- Big Sister
- Jan 23
- 9 min read
Updated: 23 hours ago
Nedavno smo na Instagramu objavile zgodbo, v kateri smo vas prosile za knjižne nasvete. Prispevale ste zelo veliko naslovov - hvala! Me smo navdušene! Spodaj smo jih zbrale (urejene po naključnem vrstnem redu). <3

Gabriel García Márquez - Sto let samote
Gabriel García Márquez v romanu "Sto let samote", ki se lahko bere kot pravljica, pripoveduje o družini Buendía v fiktivnem mestu Macondo in spremlja sedem generacij. Njihovo življenje zaznamujejo ljubezen, izdaje, incest, norost in ponavljajoči se vzorci usode. Zgodba raziskuje človeško osamljenost in vztrajno ponavljanje zgodovine. Dogodki, kot so nenavadne bolezni, nenadni deževni nalivi ali magični dogodki, se prepletajo z realnostjo. Márquez v romanu raziskuje teme ljubezni, politike, vere in eksistencialne krhkosti. Ponuja vpogled v človeško naravo in družbo.
Colleen Hoover - (1) Začne se z nama in (2) Konča se z nama
Colleen Hoover v romanu "Konča se z nama" sledi Lily Bloom, ki se zaljubi v karizmatičnega nevrokirurga Rylea Kincaida. Njuna zveza se zdi popolna, dokler ne pridejo na dan temne plati Ryleove osebnosti. Ko Lily po dolgem času sreča svojo prvo ljubezen Atlasa Corrigana, se znajde pred odločitvijo, ki vodi prekinitev kroga nasilja. V nadaljevanju, "Začne se z nama", se zgodba osredotoči na odnos med Lily in Atlasom, ko poskušata zgraditi skupno prihodnost, kljub preteklim travmam in zapletenim odnosom z Ryleom. Hoover v obeh romanih odpira teme o nasilju v družini, odpuščanju in ljubezni.
Sanela Banović - Spodbude
Zdravnica Sanela Banović v knjigi "Spodbude" deli osebne izkušnje in strokovne nasvete za bolj zdravo in kakovostno življenje. Poudarja pomen dotika, objema in poljuba kot temeljnih elementov za dobro počutje. Knjiga vključuje zgodbe iz avtoričinega življenja in prakse, ki bralce nagovarjajo, da se osredotočijo na čustveno povezanost, sočutje in majhne korake k zdravemu življenju. Banović s toplino in neposrednostjo opominja, kako pomembno je skrbeti zase in za svoje bližnje.
Uroš Ahčan - Skalpel: iskrena pripoved o življenju in delu kirurga
Uroš Ahčan v tej avtobiografiji opisuje svoje izkušnje kot plastični in estetski kirurg. Bralcem približa izzive in dileme, s katerimi se sooča v svoji praksi, ter razmišlja o konceptih sreče, lepote in delovanju zdravstvenega sistema. Knjiga ponuja globok vpogled v življenje zdravnika, ki združuje profesionalno predanost z osebnim življenjem.
Harlan Coben - Ujeti v preteklost
Harlan Coben v trilerju "Ujeti v preteklost" sledi izginotju 17-letne Haley McWaid, vzorne dijakinje in kapetanke lakros ekipe. Novinarka Wendy Tynes med preiskovanjem primera naleti na osumljenca, vendar kmalu ugotovi, da stvari niso takšne, kot se zdijo. Napeti roman raziskuje teme krivde, odpuščanja in vpliva medijev na življenje posameznikov.
Taylor Jenkins Reid - Vseh sedem mož Evelyn Hugo
Taylor Jenkins Reid v tem romanu pripoveduje zgodbo o legendarni hollywoodski igralki Evelyn Hugo, ki se odloči razkriti svojo življenjsko zgodbo novinarki Monique Grant. Skozi pripoved o svojih sedmih zakonih Evelyn razkriva skrivnosti, ljubezni in žrtve, ki so jo oblikovale kot ikono filmske industrije. Knjiga raziskuje teme identitete, ambicij in cene slave.
Li Cunxin - Zadnji Maov plesalec
Li Cunxin se je rodil v revni družini leta 1961. Njegovo življenje se je popolnoma spremenilo, ko je zmagal na avdiciji, ki ga je popeljala na pekinško plesno akademijo. Tam je študiral balet in postal eden najboljših kitajskih baletnikov, pod okriljem predsednika Maa. Lija je njegov talent popeljal tudi v Ameriko, kar je bila v tistih časih prava senzacija.
Mitch Albom - Modrost starega učitelja
Nekdanji študent Mitch Albom (avtor knjige) in njegov takratni profesor Morie Schwartz se srečata po dolgem času, ko se Morie spoprijema s svojo smrtjo. Ima namreč hudo neozdravljivo bolezen živčnega sistema. Pogovarjata se o temeljnih življenjskih vprašanjih, predvsem o tem, kako se soočiti z lastno smrtjo in kaj je v življenju zares pomembno. Knjiga je preplet lekcij, ki jih lahko vsakdo uporabi v svojem življenju, ter opomnik na pomen sočutja in hvaležnosti.
Valerie Perrin - Sveža voda za rože
Violette Toussaint dela kot čuvajka pokopališča v majhnem francoskem mestecu. Violette si je med nagrobniki, cvetjem in muckami ustvarila svoj svet. V njeno življenje pa nekega dne pride policijski komisar Julien Seul, ki želi izpolniti željo pokojne matere in položiti njen pepel na grob popolnega neznanca. Tako se zgodbe živih in pokojnih začnejo razgrinjati. Roman vsebuje preplete srhljivke, ki jo boš stežka odložila, in pretresljive ljubezenske zgodbe.
Jennette McCurdy - Vesela sem, da je mami umrla
Jennette McCurdy, nekdanja zvezdnica otroških serij (Nickelodeon), pripoveduje o svojem zapletenem odnosu z nadzorujočo materjo, ki je bila glavni razlog za njeno zgodnjo igralsko kariero. Opisuje pritiske, ki jih je doživljala kot otrok, vključno z motnjami hranjenja, anksioznostjo in čustvenimi manipulacijami. Po materini smrti se Jennette sooči z dolgo potjo samospoznavanja in osvoboditve. Avtobiografija je pripoved o travmah, iskanju sebe in vzpostavljanju zdravih meja v odnosih, avtoričino pisanje pa vsebuje tudi kanček humorja.
Susan Abulhawa - Jutra v Dženinu
Roman opisuje življenje družine Abulheja v vasici Ein Hod, kjer so Palestinci sredi oljčnikov tesno povezani z zemljo živijo že stoletja. A tragedija v Evropi, holokavst, vodi tudi v tragedijo na ozemlju Palestine, ko se tam vzpostavi nova država Izrael. Roman odstira življenje v begunskem taborišču. Abulhawa s poetično pripovedjo izriše intimno človeško plat palestinsko-izraelskega konflikta, ki ga pogosto razumemo le skozi politično prizmo.
Elif Shafak - Otok pogrešanih dreves
Elif Shafak v tej knjigi prepleta zgodbe med preteklostjo in sedanjostjo. V romanu se prepletejo korenine fige, ki raste sredi taverne ob robu ciprske Nikozije, korenine družine, ki se razrašča na obe strani razdeljenega otoka, in korenine države, v katero leta 1974 zarežejo usodne spremembe. Roman vsebuje pripoved o pripadnosti in identiteti, ljubezni in travmi, spominu in pozabi, naravi in prerojenju.
Lea Ypi - Svobodna: Odraščanje na koncu zgodovine
Avtobiografija Lee Ypi je preplet zgodovine Albanije in osebnih družinskih odnosov. Avtorica je odraščala v Albaniji, v času po padcu berlinskega zidu in razpadu velike ruske države, v obdobju po letu 1990, ko je val družbenih sprememb zajel tudi Albanijo in sprožil padec komunizma. Dogajanje opisuje skozi svoje oči. Kot otrok idealizira socialistični režim, ne da bi vedela, da njena družina zaradi povezav z nekdanjo monarhijo živi v stalnem strahu pred oblastjo. Ko se režim leta 1991 zruši, Lea doživi nenadno preobrazbo države v kapitalizem, ki prinese novo vrsto kaosa, negotovosti in razočaranja. Knjiga raziskuje pomen svobode, tako na družbeni kot osebni ravni, ter razkriva, kako politični sistemi vplivajo na intimne odnose in človekovo identiteto. Ypi prikaže, kako se veliki zgodovinski dogodki prepletajo z vsakdanjim življenjem.
Alena Schröder - Pri vas je vedno tako nenavadno tiho
Ta roman je zgodba, ki raziskuje zapletene družinske odnose. Leta 1989 se Silvia s svojo novorojeno hčerko Hannah vrne iz Berlina v rodni kraj, kjer se sooči družinsko preteklostjo - mamo Evelyn, ki ji Silvia marsikaj zameri, očetov grob, ki ga še ni obiskala, sošolko, ki ji je grenila otroštvo … Avtorica spretno raziskuje teme družinske dinamike, medgeneracijskih travm in iskanja pomena v težkih trenutkih.
Emily Henry - Ljudje, ki jih spoznamo na počitnicah
Emily Henry prinaša romantično zgodbo o Poppy in Alexu, dveh najboljših prijateljih, ki imata povsem različna življenjska sloga. Poppy je popotnica, ki obožuje nova doživetja in nenehno išče naslednjo avanturo. Alex pa je introvertiran in zadržan učitelj, ki se najraje zateče v udobje svojega doma in knjig. Kljub nasprotjem se njuno prijateljstvo krepi skozi leta, saj vsako poletje skupaj preživita teden dni na skupnih počitnicah. Pisateljica bralca vodi med dvema prepletajočima se pripovednima časoma. Prvi razkriva dogajanje na preteklih počitnicah, drugi pa opisuje dogajanje na zadnjih, ki so najbolj dramatične. Poppy in Alex sta si jih privoščila po dveletnem morečem premoru. Poppy, ki se začne spraševati, kaj ji v življenju pravzaprav manjka, pa se odloči, da bo obnovila njuno prijateljstvo. Povabi Alexa na še eno skupno potovanje, zadnjo priložnost, da popravita, kar je bilo uničeno. Skozi duhovite in ganljive trenutke Henry raziskuje teme prijateljstva, ljubezni in iskanja osebne sreče. Roman je popolna izbira za vse ljubitelje romantičnih komedij z globljim sporočilom.
Satoshi Yagisawa - Moji dnevi v knjigarni Morisaki
Satoshi Yagisawa v tem romanu pripoveduje zgodbo o Takako, mladi ženski, ki po življenjski prelomnici (fant jo obvesti, da se bo poročil - ne z njo, ampak s sodelavko iz pisarne) najde zatočišče v knjigarni svojega strica Satoruja v tokijskem okrožju Jinbocho. Sprva nezainteresirana za knjige, postopoma odkrije tolažbo in navdih v literaturi. Zgodbi Takako se "pridruži" tudi zgodba Satoruja ... Skratka, roman vzbudi željo, da se ozremo po svojih najljubših knjigah ali pa se odpravimo v knjižnice in knjigarne ter odpremo njihove platnice.
Gabor in Daniel Maté - Navidezna normalnost: travma, bolezen in zdravljenje v toksični civilizaciji
Oče in sin Gabor in Daniel Maté v tej knjigi raziskujeta globoke povezave med travmo, kulturo in zdravjem, pri čemer razkriva, kako je sodobna družba postala toksična. Analizirala sta prikrite vzroke za telesne in duševne bolezni, ki so postale stalnica v sodobnem svetu. Izhajala sta iz vprašanja, kako je mogoče, da smo ob trenutnem razvoju medicije priča vedno številčnejšim zasvojenostim, kroničnim boleznim in zdravstvenim težavam. Ugotovila sta, da so telesne in duševne bolezni v resnici le posledica našega načina življenja. In večina tega, kar družba sprejema kot normalno, ni niti zdravo niti normalno. Poglavja so podkrepljena s številnimi znanstvenimi raziskavami, predvsem pa s pričevanji in življenjskimi izkušnjami posameznikov, ki so pogosto pretresljiva.
Hanya Yanagihara - A Little Life
Hanya Yanagihara v romanu A Little Life sledi življenju štirih prijateljev – Judea, Willema, JB-ja in Malcolma – ki iz študentskih let v Massachusettsu odpotujejo v New York, kjer se vsak od njih sooča z življenjskimi izzivi in osebnimi ambicijami. Osrednji lik, Jude St. Francis, je briljanten odvetnik, a nosi globoke čustvene in fizične brazgotine zaradi izjemno travmatične preteklosti, ki jo razkriva postopoma skozi zgodbo. Roman se poglablja v teme prijateljstva, ljubezni, zlorabe, trpljenja in preživetja kljub boleči preteklosti. Yanagihara brez olepševanja prikazuje težke in pretresljive vidike človeškega življenja, pri čemer bralca sooča z vprašanji preživetja, sočutja in zdravilne moči medosebnih vezi.
Fredrik Backman - (1) Mi smo medvedi!, (2) Mi proti vam, (3) Zmagovalci
Trilogija, ki jo sestavljajo romani "Mi smo medvedi!", "Mi proti vam" in "Zmagovalci", raziskuje življenje v majhnem švedskem mestu Björnstad, kjer je hokej več kot le šport – je srce skupnosti. V prvem delu "Mi smo medvedi!" spoznamo mladinsko-hokejsko ekipo, ki nosi upe celotnega mesta. Ko se zgodi tragičen dogodek, ki vznemiri skupnost, se prebivalci soočajo z razdeljenostjo in moralnimi dilemami. V nadaljevanju "Mi proti vam" mesto še vedno čuti posledice preteklih dogodkov. Sovraštvo med prebivalci narašča, ko se rivalstvo med hokejskimi ekipami poglobi, kar privede do novih konfliktov in preizkušenj za skupnost. V zaključnem delu "Zmagovalci" se zgodba osredotoča na posledice preteklih dejanj in na to, kako poskušajo prebivalci Björnstada najti pot k spravi in obnovi skupnosti. Backman prepleta osebne zgodbe likov z družbenimi vprašanji, kot so pripadnost, odpuščanje in moč skupnosti.
Mariana Leky - Selma je sanjala o okapiju
Mariana Leky v tem romanu pripoveduje zgodbo o majhni nemški vasi, kjer starejša ženska, Selma, sanja o okapiju – nenavadni živali, ki spominja na mešanico med zebro in žirafo. V vasi velja prepričanje, da sanje o okapiju napovedujejo smrt katerega izmed prebivalcev v naslednjih 24 urah. Prerokba v vaščanih prebudi različne odzive – od razkrivanja skritih čustev do soočanja z lastnimi strahovi. Osrednji lik, Louisa, vnukinja Selme, odrašča skozi pripoved in se spopada z izgubo, ljubeznijo ter iskanjem smisla v življenju. Lekyjeva s toplino in humorjem raziskuje človeške odnose, skupnost in način, kako se ljudje soočajo z neizogibnostjo smrti.
Rebecca Yarros - Četrto krilo
Rebecca Yarros bralce popelje v surovi in elitni svet Vojnega učilišča Basgiath, kjer se usposabljajo jahači zmajev. Glavna junakinja, dvajsetletna Violet Sorrengail, naj bi vstopila v kvadrant pisarjev, da bi živela mirno življenje med knjigami. Vendar njena mati, stroga generalka, odloči, da se mora Violet pridružiti jahačem zmajev. Violet se mora zanesti na svojo bistrost in iznajdljivost, da preživi nevarno usposabljanje, kjer zmaji ne sklepajo vezi s šibkimi – takšne raje sežgejo. Poleg tega se sooča z neprijaznostjo sošolcev, ki ji zamerijo dejanja njene matere med preteklimi upori. Med njimi je tudi Xaden Riorson, karizmatičen in nevaren vodja, ki ima osebne razloge za sovraštvo do Violet. Yarros mojstrsko prepleta elemente fantazije, romantike in akcije ter ustvarja napeto zgodbo o pogumu, prijateljstvu in samospoznavanju.
Irena Svetek - (1) Rdeča kapica, (2) Beli volk, (3) Črni princ
Irena Svetek v trilogiji o tožilcu Miu Aurelliju raziskuje temne plati človeške narave skozi serijo zapletenih in psihološko poglobljenih kriminalnih primerov. V prvem delu, "Rdeča kapica", Aurelli preiskuje brutalni umor trinajstletne Maje Ogrin, ki jo najdejo mrtvo v parku Kodeljevo. Njeno truplo je oblečeno v rdeče ogrinjalo s kapuco, kar spominja na motiv iz pravljice o Rdeči kapici. Primer razkriva grozljive plati družinskih odnosov in zlorab. V "Belem volku", drugem delu trilogije, Aurelli preiskuje umor mlade ženske, katere golo truplo s prerezanim vratom in volčjo masko na obrazu odkrijejo v Kočevskem rogu. Primer je povezan s staroslovansko mitologijo, skrivnostnim belim volkom in temnimi skrivnostmi, ki so zakoreninjene v lokalni zgodovini. V zaključnem delu, "Črni princ", Aurelli raziskuje umor ženske srednjih let, ki jo najdejo v zapuščeni hiši na obrobju Ljubljane. Zaradi iznakaženega obraza jo sprva ne prepozna, a kasneje ugotovi, da je žrtev njegova sestra, s katero se ni videl skoraj tri desetletja. Primer razkriva globoko zakoreninjene družinske skrivnosti, maščevanja in boleče spomine iz Aurellijeve preteklosti. Svetekova skozi trilogijo mojstrsko prepleta psihološke profile likov, kulturne reference in napeto dogajanje, kar bralca drži v nenehni napetosti. Uh, evo, prišli smo skozi vaše predloge. Če se spomniš še kakšnega, nam kar napiši. Sicer pa uživaj v branju. :D
M.L.
Comments