top of page
  • Facebook
  • Instagram

Volitve v Evropski parlament: vse, kar moraš vedeti

  • Writer: Big Sister
    Big Sister
  • May 29, 2024
  • 3 min read

Pripravljamo se na volitve v Evropski parlament, ki bodo potekale v nedeljo, 9. junija (predčasne pa od 4. do vključno 6. junija). Državljani EU bomo tako znova neposredno izbirali svoje predstavnike, ki bodo v prihajajočih petih letih sooblikovali evropsko zakonodajo in politiko.



Evropski parlament ima celo vrsto pristojnosti. Sodeluje na primer v zakonodajnih postopkih, ima proračunske in nadzorne pristojnosti, sodeluje pri reviziji pogodb ter ima pravico do posredovanja pred Sodiščem EU. Tako kot nacionalni parlamenti ima tudi Evropski parlament tri temeljne naloge: zakonodajno, proračunsko in nadzorno. V novem sklicu pa bo ena prvih nalog izvolitev novega predsednika ali predsednice Evropske komisije.


Mimogrede ...


Evropski poslanci imajo vsako leto 12 plenarnih zasedanj v Strasbourgu, kjer preživijo po štiri dni vsak mesec (razen v avgustu, ko imajo počitnice). V Bruslju sodelujejo na sejah parlamentarnih odborov, političnih skupin in na občasnih dvodnevnih plenarnih zasedanjih. Pomemben del njihovega dela je tudi v domačih državah, kjer imajo pisarne in lokalne asistente, s katerimi vzdržujejo stik z volivci in lokalnimi vprašanji. Evroposlanci so aktivni tudi v delegacijah, v okviru katerih vzdržujejo redne stike z državami, ki niso del EU.



Poleg osnovne plače, ki je določena pri višini 38,5 odstotka osnovne plače sodnika na Sodišču EU, imajo evropski poslanci pravico do povračila potnih stroškov in dnevnic za zasedanja v Bruslju in Strasbourgu ter pavšalnega nadomestila za stroške upravljanja pisarne v domači državi. Prav tako imajo kritje za plače asistentov in nekaj tisoč evrov letno za tečaje tujih jezikov in računalništva. Po koncu mandata so upravičeni do začasnega nadomestila in starostne pokojnine, počitnice pa imajo štiri tedne v avgustu ter po dva tedna ob božiču in novem letu.


Ključne informacije glede prihajajočih volitev


Volilno pravico imajo vsi državljani Slovenije, ki so na dan volitev stari najmanj 18 let, ter državljani drugih držav članic EU, ki imajo stalno ali začasno prebivališče v Sloveniji in so se za glasovanje vpisali v evidenco volilne pravice. Kandidate lahko predlagajo politične stranke in volivci. Vsaka lista kandidatov mora upoštevati načelo spolne uravnoteženosti, kar pomeni, da mora biti vsak spol zastopan z najmanj 40 odstotki.



Priporočamo ti, da pred volitvami poslušaš ali si ogledaš kakšno soočenje. Na voljo imaš na primer:


Na voljo imaš tudi odličen, priročen, fantastičen kviz, ki ti lahko pomaga pri odločitvi, in sicer na spletni strani izvoli.eu.


Volilni sistem

Volitve v Evropski parlament potekajo po proporcionalnem sistemu, kjer število izvoljenih kandidatov na vsaki listi določa delež volilnih glasov, ki jih je lista prejela. Volivci lahko glasujejo samo za eno listo kandidatov in pri tem označijo enega kandidata, ki mu dajejo prednost (preferenčni glas). Kandidati z več preferenčnimi glasovi imajo večje možnosti za izvolitev. Pazi, preferenčni glas lahko oddaš le kandidatu iz stranke, ki jo voliš!



Kje in kako voliti

Kot vedno, na volišču v kraju svojega stalnega prebivališča. Predčasne volitve potekajo v torek, sredo in četrtek pred volilno nedeljo. Za predčasno glasovanje ni posebnih zahtev. Volivke in volivci, ki na dan volitev ne bodo v kraju svojega stalnega bivališča, lahko glasujejo tudi v drugem kraju. Prošnjo za glasovanje izven kraja stalnega bivališča morajo nasloviti na okrajno volilno komisijo najpozneje tri dni pred volitvami. V vsakem okraju je vzpostavljeno t. i. volišča OMNIA, kjer lahko svoj glas oddajo volivke in volivci iz drugih okrajev.


Za državljane drugih držav EU, ki glasujejo v Sloveniji, velja, da se morajo za glasovanje registrirati. Zahtevo lahko naslovite na Ministrstvo za notranje zadeve - osebno ali po pošti. Kontakt: Ministrstvo za notranje zadeve, Direktorat za upravne notranje zadeve, Sektor za registracijo prebivalstva in javne listine, Litostrojska 54, SI-1501 Ljubljana, Slovenija, T: 01 428 49 61, E: gp.mnz@gov.si. Vse informacije so na voljo na spletni strani Ministrstva za notranje zadeve.


Slovenske volivce, ki glasujejo iz tujine, pa lahko razdelimo v dve kategoriji: volivci s prijavljenim stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki so v evidenci prebivalstva z volilno pravico v Sloveniji in so na dan volitev začasno v tujini (zdomci); in volivci, ki nimajo prijavljenega stalnega prebivališča v Sloveniji in so vodeni v posebni volilni evidenci (izseljenci). Zdomci lahko glasujejo na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu Republike Slovenije ali po pošti iz tujine, vendar morajo o svoji nameri obvestiti Državno volilno komisijo. Izseljenci lahko izbirajo med glasovanjem na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu Republike Slovenije, po pošti iz tujine ali v Sloveniji na posebnem volišču OMNIA.Več informacij o glasovanju iz tujine najdete na spletni strani Državne volilne komisije.


Invalidne osebe lahko glasujejo po pošti, če pravočasno oddajo vlogo. Prav tako lahko volijo na domu, če zaradi bolezni ne morejo priti na volišče. Vsa volišča morajo biti dostopna invalidom, volivci pa lahko s seboj pripeljejo tudi pomočnika.



M. L.

Comments


bottom of page